تبلیغات

محصولات ویژه

اینجااردکان است. - چهل نکته پزشکی پیرامون نماز
 
اینجااردکان است.
همه جای ایران سرای من است.

نویسنده : دكتر مجید ملك محمدی

بسم الله الرحمن الرحیم

العلم علمان ، علم الابدان و علم الدیان ( پیامبر اكرم (ص))

پیشگفتار

مجموعه ای كه تحت عنوان چهل نكته پزشكی پیرامون نماز پیش روی شماست ، كوششی ناچیز و حركتی كوچك در جهت هدفی بزرگ است ، كه آن هدف بزرگ همانا اثبات همسویی علم و دین است .

در جهان امروز گروهی از مردمان ( از جمله مردم ممالك غرب ) با پیشرفت روز افزون و حیرت بر انگیز علوم مختلف و با مشاهده توانایی های بی حد و حصر علم در گره گشایی از مشكلات بشری ، اصالت محض را به علم داده اند و آن را بعنوان تنها راه نجات خویش برگزیده اند .

در مقابل در طول تاریخ همواره مردمان دیگری نیز وجود داشته اند كه دین را برای برخوررداری از زندگی سعادتمندانه ، كافی دانسته اند و با بی اهمیت جلوه دادن همه مسائل دنیایی از جمله حتی علم در اعتقادات خویش اصالت مطلق را به دین بخشده اند .

از جمله پیروان این عقیده نیز می توان به رهبران مذهبی كلیسای كاتولیك در قرون وسطی ، اشاره نمود .

اما در این میان آیین مقدس اسلام و بخصوص شكل حقیقی آن یعنی مكتب تشیع ، علم و دین را بعنوان دو بال نیرومند برای پرواز انسان ، به سوی كمال مطلق خویش كه همانا نزدیك شدن به مرزهای عصمت و تخلق به اخلاق الهی در سایه قرب به حضرت حق است ، معرفی می كند و پرداختن به هر یك بدون توجه به دیگری را آفتی برای سعادت و نیكبختی انسان ، به حساب می آورد .

به این ترتیب همان قدر كه عالم بی دین مسبب بدبختی خود و دیگران است ، جاهل مقدس مآب نیز موجبات خسارت در دنیا و آخرت را برای خود و اطرافیانش فراهم می آورد.

این سخن مولای متقیان جهان و پیشوای شیعیان حقیقی ، حضرت علی (ع) است كه می فرمایند :

العلم و الدین توامان ، اذا افترقا احترقا

علم و دین پییوسته با یكدیگرند و هر گاه جدای از هم شدند ، آتش افروز خواهند بود . اما نكته بسیار مهمی كه در این میان هرگز نباید آن را فراموش كرد ، نقصان علم نسبت به دین است ، چرا كه دین توسط آفرینشگر و خالق توانای هستی وضضع شده است كه هم او آگاه و مسلط بر همه جزئیات و ظرایف آفرینش است و همه آنچه كه برای سعادت و نیكبختی انسان در دنیا و آخرت لازم است ، بهتر از هر كس دیگری می داند ، اما علم حاصل مجاهدات و تلاشهای پی گیر انسان برای آگاهی یافتن به اسرار آفرینش و ارائه راه حل برای مشكلات و نابسامانیهای زندگی بشری است .

بر این اساس علم راهی را می پیماید كه در انتهای آن راه دین قرار گرفته است و هر روز كه جانفشانیهای بشر در راه گشودن اسرار علمی حیات به نتیجه ای جدیدتر می رسد ، صحت و كمال دستورات دین ، آشكار تر می گردد .

بدین ترتیب بشریت وظیفه دارد با ابراز قدرتمندی كه علم در اختیار او قرار می دهد و در راه روشن و صراط مستقیمی كه دین فرا راهش گذاشته است حركت كند و مدارج كمال را مرحله به مرحله طی نماید .

بی شك در این مسیر سرانجام انسان به درجه ای خواهد رسید كه در یك نگاه توحیدی علم و دین را با یكدیگر یكی خواهد دید و متوجه خواهد شد كه هر حقیقتی كه علم به طور مسلم بر آن دست یافته است از جمله همان حقایقی است كه دین در كاملترین شكل خود یعنی اسلام و دقیق ترین تعبیر آن یعنی تشیع از آن سخن گفته است .

در این مورد خیلی جالب است كه بدانیم در دیدگاه توحیدی حاكم بر سراسر قرآن ، حتی یكبار كلمه علوم یا كلمه ادیان در آیات شریفه این كاملترین كتاب سعادت به كار نرفته است ، بلكه هر چه هست سخن از علم است و دین . بدین معنا كه در دیدگاه آفریدگار یگانه ، تنها یك علم و تنها یك دین وجود دارد و در مكتب توحید این هر دو نیز با هم ، همسو و یكسان هستند . با این توضیحات ، هر گاه فرمانی از طرف دین صادر شود و لو این كه فرمان در نگاه اول یك عبودیت محض و یك اطاعت صرف به نظر برسد ، اما چنانچه بشر با ابزار نیرومند علم ، در آن فرمان ، تفكر و تامل نماید ، قطعا به تاییدات علمی و عقلی متعددی ، حول و حوش آن خواهد رسید ، چرا كه : كل حكم به الشرع حكم به العقل .

و بدین وسیله نه تنها ایمان انسان نسبت به الهی بودن فرامین دین تقویت می شود و سایر فرامین دین كه كه احیانا بدلیل نقص نسبی علم و محدودیت دایره عقل انسان ، هنوز توجیه قابل قبولی پیدا نكرده اند ، مورد قبول و اطاعت كامل انسان قرار می گیرد ، بلكه خط مشی انسان در جریان پژوهش ها و مطالعات علمی به طور دقیق روشن می گردد.

اما در میان علوم مختلفی كه باید پیوسته در كنار دین ، حركت كنند ، علم پزشكی به خاطر دیدگاههای خاص و منحصر به فرد آن نسبت به مسائل انسانی ، از اهمیت بسیار زیادی ، برخوردار است .

این سخن پیشوای بزرگ شیعه ، حضرت امام رضا (ع) است كه فرمودند :

من لم یعرف الهیئه و الالتتشریح ، فهو عنین فی معرفته الله

هر كسی كه نجوم و آناتومی نداند ، در خداشناسی ناتوان است .

به قول امام محمد غزلی ( در كتاب جواهر القرآن ) مفهوم آیات شریفه الهی : یا ایها الانسان ما غرك بربك الكریم ، الذی خلقك فسویك ، فعدلك ، فی ای صوره ما شاء ركبك .

آن طور كه باید بر مسلمانان آشكار نبود ، تا زمانیكه دانشمندان اسلامی ، در عصر شكوفائی علمی خود ، به تشریح اجزای بدن انسان پرداختند .

آری ! همانطور كه مفهوم آیات شریفه سوره مومنون آنجا كه مراحل خلقت انسان ، بیان شده است و از نطفه و علقه و مضغه سخن به میان آمده است یا آنجا كه از تاریكیهای سه گانه رحم سخن گفته شده است ، جز تا زمانی كه جنین شناسی پزشكی ، به این اسرار شگرف پرداخت ، روشن نشد ، و عظمت متحیر كننده كلام خداوند در آغاز سوره مباركه قیامت ، آن جا كه انسان را به تفكر در عظمت نوك انگشتان دستش ، فراخوانده شده است ، جز تا زمان پیشرفت های پزشكی بشر در اوایل قرن بیستم آشكار نشد . یعنی زمانیكه گالتون ثابت كرد اثر برجسستگی های نوك انگشت در دو انسان مختلف ، در سرتاسر دنیا ، تنها زمانی ممكن است اندكی به یكدیگر شبیه شوندد كه جمعیت كنونی دنیا ، 13 برابر میزان فعلی شود ، یعنی از 5 میلیارد نفر به حدود 64 میلیارد نفر برسد !

یا زمانی بشر متوجه اهمیت آیات شریفه سوره لقمان و بقره درباره تغذیه كودك با شیر مادر تا دو سال گردید ، كه دانش پزشكی موفق به شكافتن ریزترین اجزای شیر مادر گردید ، و متوجه شد كه ضروری ترین ماده برای سلامتی جسمی و روانی انسان شیر مادر است .

از جمله این قبیل شواهد مسیر پزشكی در آیات قرآن ، بسیار می توان یافت ، كه اگر به آن مجموعه غنی و بی نظیر سخنان معصومین (ع) و آراء حكمای الهی و به طور كلی مبانی فقه شیعه را نیز اضافه نماییم متوجه عظمت شگرف و لایتناهی دستورات اسلامی در پرداختن به مسائل جسمی و پزشكی انسان ، خواهیم شد.

بعلاوه ، به مدد دانش پزشكی ،می توان به درك بهتری نسبت به مسائل گوناگون اسلامی ، از جمله گرایشات غنی فلسفی آن رسید . بعنوان مثال تحقیق در مبانی موجود در فلسفه قدرتمند حكیم ملاصدرا (ره) از جمله عبارت مشهور او در بیان ماهیت انسان جسمانیه الحدوث و روحانیه البقاد چنانچه با آگاهی از فرآیندهای موجود در دستگاه مغز و اعصاب انسان و وضعیت ناقل های عصبی موجود در آن ، صورت پذیرد ، بسی قابل فهم تر و گویاتر خواهد بود .

با این اوصاف بی سبب نیست كه در فرمایش گهر بار حضرت رسول اكرم (ص) كه در آغاز سخن به آن اشاره كردیم و از قول حضرت علی (ع) نیز نقل شده است ، علم پزشكی همپایه با علم دین معرفی شده است .

اما روشن است وقتی كه حتی در كوچكترین مسائل اسلامی جنبه های عمیق و پربار پزشكی ، بوضوح ، خودنمایی می كنند ، حضور این جنبه ها ، در اساسی ترین فرامین اسلامی مثل نماز می تواند تا چه حدی واضح و در جریان باشد .

حقیقت این است كه 40 نكته پزشكی در مورد فواید نماز ، در مقابل فواید پزشكی بسیار متعدد این فریضه الهی ، عدد بسیار بسیار كوچكی است و تنها زمانی بشر به كشف این فواید متعدد نزدیك می شود كه به پیشرفتهای عظیم دیگری دست یابد و به مدد آن پیشرفت ها از اسرار و ظرافتهای بی نهایت نماز پرده بردارد .

اما با این وجود ، این حقیر سر تا پا تقصیر ، نگارنده سطور علیرغم دانش اندك ، توانائی ناچیز ، قصور فهم و قلم شكسته ام ، عزم خطر كردم و با امید برخورداری از لطف بیكرانه الهی و با آرزوی جلب توجه حضرت صاحب الزمان (عج ) ، به غواصی در بحربیكرانه نماز پرداختم ، شاید كه توشه كوچكی به قدر تشنگی از اقیانوس بی نهایت معارف نماز ، فراهم آورم ، كه به قول سعدی شیرین سخن :


 • به راه بادیه رفتن ، به از نشستن باطل

 • كه گرمراد نیابم ، به قدر وسع بكوشم

و در این مجموعه نوشتار ، با وجود آشفتگی ذهن و قلمم ، رضایت یار را در راه

بر پایی ملكوتی ترین فریضه اش نماز خواهان بوده ام ، كه بازهم سعدی شیراز فرموده است :


 • دوست دارد یار این آشفتگی

 • كوشش بیهوده به از خفتگی

بدین ترتیب كتاب 40 نكته پزشكی پیرامون نماز كه در آن به تطبیق برخی جنبه های نماز با مطالب و نقطه نظرات پزشكی پرداخته شده است ، در مقابل شما عزیزان است .

این مجموعه برای نخستین بار در روزنامه محلی كرمان امروز در استان كرمان ، انتشار یافت و مورد استقبال همه جانبه همشهریان عزیزم ، یعنی مردم مسلمان كرمان قرار گرفت ، بعلاوه پس از چاپ 12 شماره آن ، مورد قبول هیأت داوران ستاد مركزی نماز واقع شد و عنوان مقاله برگزیده مطبوعاتی كشور را در نخستین جشنواره نماز و مطبوعات به خود اختصاص داد .

با این وجود نویسنده توجه دارد كه بسیاری از نكات این مجموعه شاید به نظر متفكران و صاحبنظران ، فاقد عمق و غنای لازم برای وارد شدن در مسیر هدفی اینن چنین بزرگ و متعالی ، یعنی شناساندن معارف نماز باشد و چه بسا كه از نظر این بزرگواران ، برخی از مطالب كتاب تا حدودی سطحی و سست به نظر برسد .

در این مورد ضمن این كه از همه این صاحبنظران ، مصرانه تقاضای انتقاد و راهنمایی دارم ، به این نكته مهم نیز توجه می دهم كه در نوشتن این مطالب سعی بر این بوده است كه زبان علم به زبانی ساده و روان و قابل فهم برای همگان نزدیك شود و این مجموعه برای همه اقشار جامعه ، در همه سطح قابل استفاده گردد . ضمن این كه ماهیت علمی موضوعات نیز خدشه دار نشود و به صحت علمی آن نیز لطمه ای وارد نیاید .

بر این اساس ضمنا به آن خاطر كه ، آن چه در مورد نماز گفته شده است ، بعنوان ادعاهای یك فرد متعصب مذهبی ، تلقی نشود ، به همه منابع علمی كه در نوشتن این مقالات ، از آن استفاده نموده ام در پاورقی ها ، اشاره شده است .

نكته قابل ذكر دیگر این كه شماره های پایانی این مجموعه نوشتار ، در دیدگاه نویسنده از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است و چه بسا كه فهم كاملتر موضوعات مورد بحث در این مقالات كوتاه ، با عنایت كافی به مضامین نكات پایانی آن ، ممكن باشد .

همچنین با توجه به این كه برای وفادار ماندن به اصل مقالات ترتیب و تركیب نكات ، در این كتاب ، دقیقا مشابه همان ترتیب و تركیبی است كه در مطبوعات به چاپ می رسیده است ، از این جهت ممكن است مطالب گهگاه واجد انسجام و تسلسل درونی لازم ، به نظر نیایند ، كه از این بابت عذرخواهی می نمایم و امیدوارم كه خوانندگان عزیز پس از مطالعه كل كتاب و با قضاوت كلی در مورد مطالب آن ، در ذهن خود بدین تسلسل و انسجام ، دست یابند .

اما در سطور پایانی این پیشگفتار لازم است ، نكته بی نهایت مهمی كه در طول كتاب نیز بدان اشاره شده است یادآوری نمایم كه آنچه در این كتاب یا مطالب مشابه ، در مورد فواید علمی نماز گفته می شود . همگی دربرگیرنده بعد كوچكی از ابعاد متعدد نماز است و پرداختن به فواید دنیوی و مزایای مادی نماز ، هرگز نباید انسان را از توجه به دریاهای نور و معنویت همراه با نماز ، غافل كند . و بر این اساس باید مراقب بود كه توجه به مزایای پزشكی نماز و این قبیل مقولات ، تنها بعنوان تأییدات علمی و دنیایی بر این عبودیت محض شود و خدای نكرده ، حدود فواید و مزایای این فرضیه نورانی ، در حد خاك و دنیا باقی نماند و حكایت آن گروه گمراه كه نماز را به یك نوع ورزش سوئیسی تشبیه كرده بودند و دل خوش داشتند كه فلسفه نماز را دریافته اند، نشود .

به هر حال با عظمت و گستردگی بیكرانه ای كه این حقیر ، در مورد نماز سراغ دارم و با وجود رحمت لایتناهی كه می دانم پروردگار عالم ، بر سر یك نمازگزار حقیقی و در مطبوعات یك اقامه كننده نماز فرود می آورد ، چنانچه بر اثر خواندن این مقالات در مطبوعات و حالا به صورت این كتاب یك نفر آری تنها یك نفر ، دگرگون شود و نماز خود را به آن نماز در این وادی شكوهمند معصومین (ع) و اولیاء الهی است ، قدمی نزدیك تر نماید و مرا نیز در این وادی شكوهمند از دعای خیر خویش بی نصیب نگذارد ، بی شك این حقیر به اجر رسیده است و از نصیب خود خرسند است . ای كاش كه این گونه باشد.

در خاتمه بر خود لازم می دانم تا از همه كسانی كه مرا در تدوین مجموعه مطالب این كتاب ، یاری كرده اند ، كمال تشكر و قدردانی را بنمایم . بخصوص از حضرت حجه الاسلام و المسلمین ، حاج شیخ محسن قرائتی ، سردار بزرگ كاروان نماز ، و اعضای محترم ستاد مركزی اقامه نماز كه تشویق های پدرانه و برادرانه شان در طی سمینارهای گذشته نماز ، همواره دلگرم كننده این حقیر در ادامه راه بوده است ، همچنین معلم عزیزم ، جناب آقای یحیی فتح نجات سر دبیر محترم روزنامه كرمان امروز كه با امكانات محدود اما پر بركت خود برای نخستین بار ، با آغوش باز از این مجموعه مقاله ، استقبال نمودند و نیز دوست و برادر بزرگوارم ، جناب آقای محمد علی كردی . مدیر محترم انتشارات معارف كه علیرغم مشغله بسیار با شوقی سرشار برای خدمت به نماز ، نشر این كتاب را صادقانه قبول فرمودند ، صمیمانه تشكر و تقدیر نمایم و برای همه این عزیزان ، دعای سالار شهیدان ، حضرت امام حسین (ع) را در حق ابوثمامه صائدی ، تكرار نمایم كه :

جعلك الله من المصلین

والسلام ـ التماس دعا

تیر ماه 1276 هجری شمسی ـ مجید ملك محمدی


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 22 خرداد 1398 12:20 ق.ظ

Good post. I will be going through some of these issues as well..
جمعه 24 شهریور 1396 03:41 ب.ظ
Good way of explaining, and fastidious post to get facts regarding my presentation topic,
which i am going to convey in academy.
یکشنبه 30 فروردین 1394 05:18 ب.ظ
پنجشنبه 4 اردیبهشت 1393 08:22 ق.ظ
دارم آرشیو وبلاگ های خوب و جذاب رو جمع می کنم یه سر بهم بزن وبلاگت رو ثبت کن صفحه ای که ساختم بازدید بالایی داره
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
کد رایگان بازی آنلاین

Age of War 2 بازی آنلاین زیبا و معروف

برای اجرای بازی آنلاین کلیک کنید

بازی بسیار سرگرم کننده و جذاب با گرافیک بالا که به دلیل اینکه حجم بازی نسبت به بازی های آنلاین دیگه یه مقدار زیاد است و حدود 10 مگابایت حجم دارد برای بار اول لود شدن بازی یه مقداری طول میکشد اما ارزشش رو داره خودتون بازی کنید و ببینید به شما پیشنهاد میکنیم اگر فرصت دارید حتماً این بازی را امتحان کنید

برای شروع بازی و یا دریافت کد کلیک کنید

 
 
بالای صفحه